Easy Juice Prep and a Blog Update!

I’m getting out my trusty calculator for figuring out how much fresh juice cost versus juice companies and places you can buy fresh squeezed juice.

 

I spent $52.79 on fruit for 3 days

$17.60 a day seems a little steep, but

this gave me 6 juices a day.

That’s $2.93 per juice which was anywhere from 400ml to 1L.

Compared to blueprint cleanse at $195 for three days ($10.83/ juice) that’s 73% off!

(I modeled some of my juice recipes after some of theirs but you will never see me juice celery or ginger).

I’m pretty proud of my juices if you couldn’t tell.

Also, I got fresh juice from a juice/smoothie place in Chicago and they were charging $9.95 for 16 oz. of juice and it didn’t taste any better than any of mine. So if you want to invest in a juicer or already have one sitting on your shelf, I say do it yourself because its way worth it.

It took an hour of prep of like 45836543 lbs. of produce and I had it all in baggies- washed dried and packed with its future juice buddies. For example, after I made my favorite juices, I still had green apples and spinach and a mango with no where to use them. So, I put them all in a baggy together and juiced it this morning and it was THE BEST.

IMG_1028 copy

 

 

Pssttt- Changes are coming to my little blog soon! I never expected it to grow like it is; so when my brother-in-law offered to webhost my blog and make me a new logo and design, I jumped at the chance. You can see his website here and here’s a sneak peek of things to come!

 

10486323_681493875795_74013925_n

1 Comment

  1. Ah! So exciting!! 🙂 Can’t wait to see the new blog.

    Reply

Leave a Reply to Z Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *